Przywrócić widzialność niewidzialnym: Przewodnik jak angażować obywateli z grup trudno dostępnych w proces tworzenia i rozwoju polityk
Trwający dwa lata projekt „Sprawiedliwa transformacja energetyczna dla wszystkich” (FETA) miał na celu przeprowadzenie dialogu z osobami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej w kontekście transformacji energetycznej. Doświadczenia i najlepsze praktyki zdobyte podczas realizacji projektu, zostały zebrane w przewodniku metodycznym: „Make the invisible visible: How to engage with hard-to-reach citizens for policy development”.
Projekt FETA swoimi działaniami obejmował dziewięć państw Unii Europejskiej: Belgię, Bułgarię, Danię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Polskę i Włoch. W projekcie wzięło udział ponad 900 obywateli z całej UE uczestniczący w ponda 90 grupach fokusowych, w tym 150 ekspertów na szczeblu krajowym i europejskim.
Metoda zastosowana w projekcie FETA opierała się na innowacyjnym trzystopniowym podejściu:
- Wsłuchanie się w głos osób znajdujących się w trudnej sytuacji.
- Przygotowanie zaleceń politycznych w oparciu o ich potrzeby, nadzieje i obawy.
- Uzyskiwanie informacji zwrotnej od grupy docelowej na temat opracowanych rekomendacji.
Zastosowanie tego, trzy etapowego procesu pozwoliło zagwarantować: po pierwsze sformułowanie zaleceń i propozycji rozwiązań, opartych na rzeczywistych potrzebach grupy docelowej, a po drugie poddanie ocenie i opiniowaniu rekomendacji, grupie docelowej przed ostatecznym zakończeniem prac.
Przewodnik powstał z myślą o praktykach, ekspertach i wszystkich innych podmiotach zainteresowanych tematem. Publikacja to praktyczne narzędzie dla każdej osoby planującej skuteczniej angażować społeczność, do której trudno dotrzeć, prowadząc debatę publiczną, podejmując decyzje i kształtując procesy polityczne – niezależnie od tematu. Z założenia jest to praktyczny przewodnik, nie zaś czysto teoretyczne opracowanie. Warto swobodnie adaptować zaproponowane pomysły, metody działania.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami z wykorzystania metody opisanej w podręczniku
Strona projektu: Fair Energy Transition for All (fair-energy-transition.eu)
Polska strona projektu: FETA – Sprawiedliwa Transformacja Energetyczna dla Wszystkich