Parlament Europejski chce przyznać unijnym konsumentom prawo do reperowania
25 listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie dążenia do bardziej zrównoważonego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw i konsumentów.
Posłowie wzywają Komisję do przyznania konsumentom prawa do reperowania zepsutych produktów. Naprawa ma być atrakcyjniejsza, bardziej systematyczna i opłacalna dzięki wydłużeniu gwarancji, zapewnianiu gwarancji na części zamienne i zwiększeniu dostępności informacji o naprawach i konserwacji.
Musimy wyeliminować praktykę przedwczesnego postarzania produktów, umieszczając ją na czarnej liście praktyk handlowych i dostosowując okres obowiązywania prawnej gwarancji produktu do jego przewidywanej żywotności; ustanawiając rzeczywiste prawo do naprawy oraz gwarantując jasne i spójne informacje na temat trwałości i możliwości naprawy produktów z obowiązkowym oznakowaniem… Wreszcie, musimy wykorzystać nowe technologie do szybszego utworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym – David Cormand (Zieloni/WSE, Francja), Eurodeputowany odpowiedzialny za tę kwestię.
Nalegają również na większe wsparcie rynków towarów używanych, wzywają do podjęcia działań mających na celu zwalczanie praktyk, skracających okres użytkowania produktu, oraz popierają zrównoważoną produkcję. Posłowie ponownie domagają się wdrożenia systemu uniwersalnych ładowarek w celu ograniczenia ilości odpadów elektronicznych. Zachęcają do znakowania produktów zgodnie z ich trwałością (np. licznik zużycia i jasna informacja o szacunkowej żywotności produktu).
Posłowie chcą zachęcać przedsiębiorstwa i konsumentów do podejmowania zrównoważonych wyborów. Dlatego domagają się, by zamówienia publiczne uwzględniały kryteria zrównoważonego rozwoju. Upominają się też o odpowiedzialny marketing i reklamę. Na przykład w reklamach kładących nacisk na cechy przyjazne dla środowiska należy stosować wspólne kryteria na poparcie takiego twierdzenia – podobnie jak w przypadku uzyskiwania certyfikacji oznakowania ekologicznego. W rezolucji wzywa się również do zwiększenia roli unijnego programu oznakowania ekologicznego, tak aby był on w większym stopniu wykorzystywany przez przemysł i aby podnieść świadomość konsumentów.
Ponadto w przyjętym tekście proponuje się nowe zasady gospodarowania odpadami oraz usuwanie przeszkód prawnych, które uniemożliwiają naprawę, odsprzedaż i ponowne użycie. Będzie to również korzystne dla rynku surowców wtórnych.
źródło: Parlament Europejski, informacja z dn. 25.11.2020, informacja z dn. 23.11.2020