Co po epidemii koronawirusa? Plan naprawczy UE nie może pomijać klimatu
UE rozważa, jak najlepiej poradzić sobie ze skutkami pandemii. Według posłów do PE, Zielony Ład musi być osią każdego pakietu na rzecz odbudowy. Obecny kryzys zdrowotny i jego konsekwencje pozostają najpilniejszym priorytetem, ale Parlament Europejski koncentruje się również na strategii na czas po kryzysie.
W rezolucji z 17 kwietnia eurodeputowani stwierdzili, że UE potrzebuje ogromnego pakietu naprawczego i na rzecz odbudowy, który powinien opierać się na Zielonym Ładzie, aby stymulować gospodarkę i walczyć ze zmianą klimatu.
Wpływ kwarantanny na emisje CO2
Po wprowadzeniu rygorystycznych środków kwarantanny w całej Europie ograniczających ruch i inne działania gospodarcze, zanieczyszczenie powietrza spadło. Duże europejskie miasta odnotowały znaczny spadek stężenia dwutlenku azotu (NO2), niektóre o połowę.
Zamknięcie biur, zwieszenie działalności przemysłowej i ogromny spadek podróży zmniejszyły emisje CO2. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2020 r. zmniejszy się również popyt na energię elektryczną.
Ze względu na oczekiwane spadki zapotrzebowania na energię elektryczną i działalności przemysłowej, cena uprawnień w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) spadła o 40% między połową lutego a połową marca 2020 roku.
Europejskie prawo o klimacie
28 listopada 2019 r. Parlament Europejski ogłosił kryzys klimatyczny i wezwał do dostosowania wszystkich odpowiednich przepisów UE w celu utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C. Komisja Europejska przedstawiła w grudniu Europejski Zielony Ład, a w marcu wniosek w sprawie europejskiego prawa o klimacie, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez UE do 2050 roku. W styczniu Parlament wezwał do ustanowienia ambitniejszych celów redukcji emisji niż te zaproponowane przez Komisję, aby zapewnić osiągnięcie tego celu przez UE.
Na posiedzeniu parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska z 21 kwietnia, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że harmonogram unijnego prawa o klimacie pozostaje niezmieniony i obiecał we wrześniu zaktualizowany wniosek w sprawie celów redukcji emisji do 2030 roku.
Unijne prawo o klimacie może wejść w życie, musi zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę. Parlament chce, aby UE przyjęła te cele z odpowiednim wyprzedzeniem przed konferencją ONZ w sprawie zmiany klimatu COP26, która z powodu pandemii została przełożona na 2021 rok.
źródło informacji i tekstu: Parlament Europejski, 05.05.2020