
Zaktualizowana dyrektywa EPBD została przyjęta przez Radę
14 maja 2018 r. Rada przyjęła poprawioną dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej budynków (EPBD), a tym samym zakończyła się procedura legislacyjna.
W myśl dyrektywy, celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i zachęta do ich termomodernizacji. Jednym z celów długoterminowych jest dekarbonizacja obecnie istniejącego wysoce niesprawnego systemu eksploatacji zasobów budynkowych w Europie. Dyrektywa promuje wykonywanie prac modernizacyjnych w sposób opłacalny, wprowadza wskaźnik zaawansowania technicznego dla budynków, upraszcza metody prowadzenia inspekcji układów ogrzewania i klimatyzacji oraz promuje elektromobilność poprzez ustanowienie zasad ramowych w odniesieniu do miejsc parkingowych dla pojazdów elektrycznych.
Dyrektywa dotycząca przeglądu budynków w aspekcie ich efektywności energetycznej stanowi poprawkę do Dyrektywy 2010/31/EU oraz uzupełnia zestaw środków poprawy efektywności wg „dyrektywy energo-efektywnościowej”, a także uzupełnia przepisy unijne w zakresie efektywności energetycznej produktów. Stanowi ona część Pakietu Czystej Energii, zaprezentowanego przez Komisję w dniu 30 listopada 2016 r.
Rada przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dyrektywy w czerwcu 2017 r. Negocjacje między Prezydencja Estońską a Parlamentem Europejskim pozwoliły na wypracowanie, w dniu 19 grudnia 2017 r. wstępnego porozumienia, które zostało zatwierdzone przez ambasadorów UE 31 stycznia 2018 r.
W wyniku dzisiejszej formalnej akceptacji przepisów przez Radę, co stanowi końcowy etap procedury legislacyjnej, dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie w dwadzieścia dni później.
Okres przejściowy dla tych przepisów wynosi 20 miesięcy.
Zrewidowana dyrektywa dot. efektywności energetycznej budynków
źródło: Rada Unii Europejskiej