Uboczne produkty spalania i hałdy jako element transformacji w kierunku GOZ – konferencja PIE
Konferencja PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania odbędzie się 18 czerwca 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13). Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
Transformacja gospodarcza regionów poprzemysłowych, w szczególności województwa śląskiego, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań środowiskowych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Wieloletnia działalność przemysłowa, energetyczna i górnicza pozostawiła w regionie znaczące ilości odpadów przemysłowych oraz ubocznych produktów spalania i wydobycia, które zostały zdeponowane na hałdach, składowiskach oraz terenach poprzemysłowych. Jednocześnie obszary te zajmują tysiące hektarów gruntów, które w wielu przypadkach pozostają niewykorzystane gospodarczo lub stanowią barierę dla rozwoju przestrzennego miast i gmin.
Cel konferencji:
Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej uczestników konferencji w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami antropogenicznymi, w szczególności hałdami oraz ubocznymi produktami spalania i wydobycia, a także promowanie rozwiązań wpisujących się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju w kontekście transformacji regionów przemysłowych, w szczególności województwa śląskiego.
Dla kogo:
Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli środowisk, które w sposób bezpośredni lub pośredni uczestniczą w procesie gospodarowania odpadami przemysłowymi, zagospodarowania ubocznych produktów spalania oraz transformacji terenów poprzemysłowych w regionach przemysłowych, w szczególności w województwie śląskim.
Patronaty honorowe:
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez: Ministra Klimatu i Środowiska, Wojewodę Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydenta Miasta Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Narodową Agencję Poszanowania Energią S.A., Fundacje na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, Instytut Metali nieżelaznych Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Śląską Radę Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach.
REJESTRACJA UCZESTNICTWA:
UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY, po przesłaniu
- karty zgłoszenia na adres: szkolenia@pie.pl (udział stacjonarny)
- wypełnieniu formularza on-line (udział zdalny).
Szczegółowe informacje:
www.pie.pl/konferencje/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-w-praktyce/
Kontakt:
Karolina Jantczak, Koordynator ds. administracji
Tel. 789 370 303, 501 052 979; e-mail: szkolenia@pie.pl
PROGRAM KONFERENCJI*
10:00 Otwarcie konferencji – dr Przemysław Jura, Przewodniczący Rady Polskiej izby Ekologii
10:15 – 12:15 Sesja I
- Wyzwania środowiskowe transformacji Śląska – Małgorzata Staś, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu, Urząd Marszałkowskiego Województwa Śląskiego;
- Współpraca administracji, nauki i przemysłu w gospodarce zasobami wtórnymi – Agata Wojaczek, Manager Wydziału Analiz i Kontroli Inwestycji, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.;
- Uboczne produkty spalania w gospodarce surowcowej i materiałowej – Lech Sekyra, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania;
- Dobre praktyki w zagospodarowaniu terenów poprzemysłowych – prof. dr hab. Marta Pogrzeba, Dyrektor, Sekretarz Naukowy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
12:15 – 12:45 Przerwa kawowa
12:45 – 15:00 Sesja II
- Nowoczesne technologie odzysku surowców z odpadów przemysłowych – dr inż. Paweł Zawartka, Kierownik Zakładu Ochrony Wód, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy;
- Doświadczenia projektów związanych z odzyskiem surowców z odpadów przemysłowych – dr hab. inż. Arkadiusz Szymanek, prof. PCz, Wydział Inżynierii Mechanicznej, Politechnika Częstochowska;
- Złoża antropogeniczne w praktyce – doświadczenia zagraniczne w reeksploatacji hałd i nagromadzeń odpadów – dr hab. inż. Radosław Pomykała, prof. AGH, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
15:00 – 15:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji
*Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie wydarzenia

