Rządy państw członkowskich UE popierają pierwszy zbiór przepisów odnośnie produktów, które można naprawić
Rządy 28 państw członkowskich UE poparły pierwsze w historii przepisy odnośnie „naprawialności” lodówek i zamrażarek, pomimo sprzeciwu ze strony producentów i wahania ze strony Komisji Europejskiej. Nowe przepisy ułatwią naprawę, a także przyczynią się do przedłużenia trwałości lodówek i zamrażarek. Przede wszystkim uzgodniony tekst przewiduje, że będzie istniała możliwość demontażu niektórych kluczowych części bez szkody dla produktu i przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi. Poszczególne części produktów są często sklejane lub spawane, co sprawia, że wymiana uszkodzonych części jest bardzo trudna. Takie samo postępowe podejście można teraz zastosować również do innych popularnych produktów, takich jak: oświetlenie, telewizory, monitory, zmywarki, pralki.
Chloe Fayole z ECOS skomentowała: „Rządy państw członkowskich UE nie zgodziły się poddać presji i przyjęły ambitne propozycje mające na celu przyspieszenie naprawy i ponownego wykorzystania produktów AGD. To dobra wiadomość dla konsumentów i dla naszej planety. Obecnie państwa członkowskie muszą pilnie zastosować podobne i jeszcze bardziej ambitne przepisy wobec innych produktów wykorzystywanych przez konsumentów w ich codziennym życiu, w szczególności wobec urządzeń oświetleniowych, telewizorów i monitorów”. Dodała również: „Odpady elektroniczne to najszybciej rosnący strumień odpadów na świecie. Umożliwienie konsumentom naprawy i ponownego użycia wszystkich produktów elektronicznych jest koniecznością i pomoże zaoszczędzić miliony ton zasobów naturalnych i emisji gazów cieplarnianych, jednocześnie oszczędzając pieniądze konsumentów. ”
Oprócz łatwości demontażu, rządy UE zgodziły się udostępnić wszystkim części zamienne, takie jak uszczelki drzwiowe do lodówek, przez wiele lat. Tylko niektóre części zamienne będą udostępniane wyłącznie profesjonalnym stacjom obsługi, które muszą spełniać kilka kryteriów określonych na poziomie krajowym. Przyjmując tę decyzję, organizacje pozarządowe wezwały organy regulacyjne do udostępnienia jak największej liczbie części zamiennych i informacji o naprawach wszystkim, tj. konsumentom, warsztatom, zakładom naprawczym i innym. Ograniczenie dostępności części zamiennych i informacji jest równoznaczne z ograniczeniem dostępności usług naprawczych – powiedzieli.
Nalegali również, aby podobne zasady obejmowały oświetlenie i wyświetlacze (TV, monitory). Wiele opraw oświetleniowych sprzedawanych w Europie składa się pojedynczych źródeł światła (np. żarówek), których nie można wymienić. Oznacza to, że gdy jedna żarówka przestaje działać, konsumenci są zmuszeni wymienić całą oprawę, generując więcej odpadów. Naprawa wyświetlaczy jest dziś prawie niemożliwa z powodu klejonych i spawanych elementów, podczas gdy nie są dostępne żadne części zapasowe i informacje na temat wymiany.
Propozycje te są częścią unijnych planów ograniczenia wpływu produktów na środowisko (dyrektywa w sprawie ekoprojektu – Ecodesign). W ciągu ostatnich dwudziestu lat polityka w zakresie ekoprojektu w dużej mierze skupiała się na efektywności energetycznej, ulepszaniu produktów krajowych i przemysłowych, dzięki czemu osiągały lepsze wyniki przy mniejszym zużyciu energii. To radykalnie obniża rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych i firmach oraz obniża energochłonność naszych gospodarek, nawet w miarę ich wzrostu. Postępowi decydenci polityczni próbują teraz pójść o krok dalej, aby mieć pewność, że produkty będą trwalsze i łatwiejsze do naprawy i recyklingu.
Terminy, w których rządy UE mają głosować:
- 10 grudzień 2018 – lodówki, zamrażarki
- 17 grudzień 2018 – oświetlenie
- 17 grudzień 2018 – wyświetlacze elektroniczne (telewizory, monitory)
- 8 styczeń 2019 – zmywarki
- 10 styczeń 2019 – pralki
W marcu 2019 r. Parlament Europejski oficjalnie zatwierdzi decyzje podjęte przez państwa członkowskie.
źródło: CoolProducts