Raport „Pellet drzewny w Polsce” już dostępny
W maju odbyła się premiera pierwszej kompleksowej, w pełni merytorycznej publikacji na temat pelletu drzewnego. Pellet w Polsce 2021 powstał we współpracy z ekspertami branżowymi i specjalistami sektora OZE. Celem opracowania jest promocja pelletu jako paliwa przyszłości i skutecznego oręża do walki ze smogiem.
Polska produkuje rocznie ponad 1 mln ton pelletu drzewnego. Dynamicznie rośnie sektor nowoczesnych urządzeń grzewczych na pellet: kotłów, kominków i piecyków. Badania naukowe i opracowania dotyczące pelletu publikowane przez europejskie stowarzyszenia branżowe pokazują, że to biopaliwo jest ekologiczne i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego.
Dlaczego więc w Polsce, na skutek uchwał antysmogowych, spalanie pelletu w Polsce jest zakazywane? Dlaczego wbrew zachodnioeuropejskim trendom, gdzie biomasa jest ważnym elementem walki o neutralność emisyjną, pellet traktowany jest na równi z paliwami kopalnymi: węglem, ekogroszkiem, flotami czy olejem opałowym?
W dużej mierze wynika to z braku wiedzy. Funkcjonujące wciąż stereotypu każą widzieć pellet jako paliwo, którego spalanie przyczynia się emisji CO2. Pokutuje także przekonanie, że pellet powstaje kosztem lasów, co jest oczywistą nieprawdą – mówi Jolanta Kamińska z wydawnictwa magazynbiomasa.pl – Chcąc usystematyzować wiedzę na temat pelletu oraz wskazać jego rolę w walce o czyste powietrze zdecydowaliśmy się stworzyć rzetelne, w pełni merytoryczne opracowanie – mówi J. Kamińska.
Raport „Pellet w Polsce” to:
- pierwsza tego typu kompleksowa publikacja przygotowana przez ekspertów branżowych,
- silny głos profesjonalistów dotyczący roli pelletu w krajowym systemie energetycznym,
- opracowanie, które pokazuje aktualny stan branży i rekomendacje dotyczące jej rozwoju,
- w pełni merytoryczny raport, który w czytelny i poparty naukowymi dowodami sposób przedstawi zalety pelletu – ekologicznego biopaliwa,
- branżowa publikacja adresowana m.in. do ministerstw, instytucji rządowych oraz samorządów.
Raport można pobrać ze strony: https://magazynbiomasa.pl/raport-pellet-drzewny-w-polsce-pobierz-opracowanie/