PolREFF
PolREFF, czyli Polski Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych został zainicjowany i jest rozwijany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Wsparcia udzielają mu TaiwanBusiness EBRD Technical Cooperation Fund oraz EBRD Shareholders Special Fund.
Celem programu jest zapewnienie wsparcia dla właścicieli mieszkań i domów mieszkalnych w modernizacjach i remontach, mających na celu poprawę komfortu mieszkania oraz podniesienie efektywności energetycznej budynków.
W ramach PolREFF, EBOiR przeznaczył 200 milionów euro, które za pośrednictwem banków uczestniczących w programie, ma być przekazane w formie celowych kredytów właścicielom mieszkań i budynków mieszkalnych, umożliwiając im realizację planowanych przedsięwzięć modernizacyjnych prowadzących do podniesienia efektywności energetycznej budynków.
Unikalną korzyścią towarzyszącą finansowaniu wymienionych przedsięwzięć jest możliwość uzyskania bezpłatnej porady niezależnych ekspertów – inżynierów oraz skorzystanie z wiedzy i doświadczeń przez nich zgromadzonych na ogólnodostępnej stronie www.polreff.org.
Kto skorzysta z Programu PolREFF?
Z kredytów oferowanych w ramach programu PolREFF mogą również skorzystać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, firmy developerskie i dostawcy, których produkty zostały zarejestrowane na liście zakwalifikowanych materiałów i urządzeń programu, dostępnych w wyszukiwarce Wirtualny Doradca Technologiczny. Możliwości oferowania w ramach programu finansowania wymienionym grupom klientów zależy od tego, czy bank uczestniczący w programie udziela finansowania tym podmiotom gospodarczym.
Wsparcie techniczne
Program PolREFF wdrażany jest przez Konsultanta Projektu – konsorcjum kierowanym przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) i wpieranym przez międzynarodową firmę doradczą DAI Europe.
Na potrzeby programu utworzony został zespół, w skład którego wchodzą inżynierowie – eksperci w obszarze efektywności energetycznej, eksperci finansowi i marketingowi. Rolą Konsultanta Projektu jest:
- wdrożenie i monitorowanie realizacji programu
- wsparcie marketingowe i informacyjne
- wsparcie banków uczestniczących w programie w obszarze marketingu oraz oceny technicznej projektów inwestycyjnych realizowanych przez kredytobiorców, transferu wiedzy w obszarze efektywności energetycznej oraz OZE
- wsparcie osób indywidualnych oraz podmiotów objętych programem w ocenie, przygotowaniu i realizacji projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych finansowanych w ramach programu PolREFF.
Banki uczestniczące
Obecnie bankiem, który podpisał umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o przystąpieniu do programu PolREFF, jest bank BZ WBK. Już w lipcu 2016 roku w lokalnych oddziałach BZ WBK możliwe będzie składanie wniosków o kredyty umożliwiające finansowanie modernizacji budynków mieszkalnych lub budowę jednorodzinnych domów energooszczędnych.