
Polskie kłopoty z prawem UE z powodu przekroczeń PM10 – analiza ClientEarth
W czwartek 22 lutego 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wyrok w sprawie przeciwko Polsce o przekroczenie poziomów dopuszczalnych pyłów PM10 w powietrzu. Skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom przewidzianym w Dyrektywie 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy Komisja Europejska wniosła 15 czerwca 2016 r. Będzie to drugi wyrok wydany przez TSUE dotyczący przekroczenia norm dla pyłów PM10. W kwietniu 2017 r., w analogicznej sprawie Bułgaria została uznana winną naruszeń tejże Dyrektywy. Komisja ponadto prowadzi postępowania przeciwko Belgii, Czechom, Niemcom, Grecji, Hiszpanii, Francji, Węgrom, Włochom, Łotwie, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Słowacji i Słowenii.
Niniejsza analiza ma na celu wskazanie przyczyn niewdrożenia od 2005 r. unijnych przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 oraz możliwych konsekwencji wyroku TSUE dotyczącego niewdrożenia i błędnej transpozycji Dyrektywy. Analiza zawiera główne wnioski, omówienie regulacji dotyczących pyłu PM10 oraz procedury w sprawie niewdrożenia dyrektyw, ocenę skuteczności podejmowanych dotychczas środków w zakresie jakości powietrza, a także krótki opis pozostałych spraw toczących się przeciwko Polsce w obszarze jakości powietrza.
Analiza „Polskie kłopoty z prawem UE z powodu przekroczeń PM10” (pdf)
źródło: ClientEarth
ClientEarth jest nienastawioną na zysk organizacją pozarządową skupiającą prawników zajmujących się ochroną środowiska. Ma biura w Londynie, Brukseli i Warszawie. Łącząc prawo, naukę i politykę publiczną, tworzy strategie i narzędzia, które pomagają mierzyć się z największymi problemami środowiska naturalnego.