
Pierwsze umowy z bankami o współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze” podpisane
Siedem pierwszych banków, które jako pierwsze wyraziły chęć wspólnego wdrażania programu „Czyste Powietrze”, i pokrywają swoim zasięgiem cały kraj przez ponad 3,5 tys. placówek, podpisało już stosowne umowy. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi bankami komercyjnymi, zainteresowanymi wprowadzeniem kredytu antysmogowego.
Banki, które jako pierwsze wprowadzą ścieżkę bankową towarzyszącą programowi „Czyste Powietrze” to:
- Alior Bank,
- BNP Paribas Bank Polska,
- Bank Ochrony Środowiska,
- Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Credit Agricole Bank Polska,
- Santander Consumer Bank
- oraz Banki Spółdzielcze SGB.
Dołączenie banków do programu »Czyste Powietrze« jest kluczowe z punktu widzenia jego realizacji. To gigantyczny modernizacyjny program, który ma podnieść jakość powietrza i standard życia Polaków. Kolejny kanał dystrybucji – środków zwrotnych i bezzwrotnych – z pewnością przełoży się pozytywnie na ilość składanych wniosków. To kolejny krok w kierunku zmiany programu i realizacji zaleceń naszych partnerów” – mówi pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł.
Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. Dostępne środki, w ramach których banki będą mogły obsługiwać wnioski o dotacje w „Czystym Powietrzu” – łącznie do 1,5 mld zł – rozdzielono proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej. Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie.
Przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje też objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące będą mogły zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.
źródło informacji i tekstu: NFOŚiGW, informacja prasowa z dn. 14.04.2021