Partnerzy projektu RenoWave spotkali w Lappeenranta w Finlandii, aby promować energooszczędne renowacje budynków
W Lappeenranta w Finlandii odbyło się spotkanie partnerów projektu RenoWave, realizowanego w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego (BSR). Celem spotkania było omówienie działań na rzecz przyspieszenia energooszczędnych renowacji budynków wielorodzinnych w regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie, którego gospodarzem było miasto Lappeenranta, stanowi ważny krok milowy w działaniach projektu na rzecz opracowania modelu One-Stop-Shop (OSS), oferującego kompleksowe wsparcie dla właścicieli nieruchomości podejmujących się projektów modernizacyjnych.
Lappeenranta: Miasto będące pionierem w dziedzinie efektywności energetycznej
Miasto, uznawane za lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i wdrażania rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej, było idealnym gospodarzem tego spotkania. Określane jako Green Reality City, Lappeenranta od dawna zajmuje czołową pozycję w obszarze działań na rzecz klimatu i ekologicznych innowacji, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Miasto aktywnie wspiera energooszczędne modernizacje budynków i zainicjowało szereg działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii w budynkach mieszkalnych.
Przyjęte w mieście podejście zakłada zakłada ścisłą współpracę z mieszkańcami. Organizowane są regularne fora i konsultacje społeczne, a miasto angażuje właścicieli budynków mieszkalnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne zainteresowane strony do dyskusji na temat możliwości oszczędzania energii i zasad zrównoważonego budownictwa. W efekcie, powstała platforma służąca do wymiany wiedzy, pomysłów i aktywnego zachęcania mieszkańców do udziału w miejskich programach modernizacyjnych. Jako partner projektu RenoWave, Lappeenranta odpowiedzialne jest za przygotowanie praktycznego przewodnika wpierającego zakładanie tego typu forów współpracy w innych europejskich miastach.
„Efektywność energetyczna i wykorzystanie energii w budynkach jest niezwykle ważne. RenoWave pomaga realizować nasze cele. Równie istotnym wyzwaniem jest dla nas, aktywizowanie i edukowanie mieszkańców, zwłaszcza prywatnych właścicieli nieruchomości, a RenoWave to właśnie robi!”
– Johanna Vayrynen, Dyrektor ds. współpracy z interesariuszami w mieście Lappeenranta.
RenoWave: Kompleksowe wsparcie dla właścicieli lokali mieszkalnych
Projekt RenoWave odpowiada na wiele wyzwań, przed którymi stają właściciele nieruchomości, podejmując się modernizacji budynków wielorodzinnych, w tym złożonego procesu planowania, pozyskania finansowania i etapu wdrażania. Powstające punkty One – Stop – Shop czyli punkty kompleksowej obsługi inwestora zapewnią właścicielom nieruchomości całościowy, holistyczny system wsparcia. Gwarantując, że każdy etap procesu renowacji – od podjęcia decyzji aż po zakończenie projektu – zostanie odpowiednio zrealizowany.
Model One – Stop – Shop (OSS) będący centralnym przedmiotem działań w ramach inicjatywy RenoWave, obejmuje kilka kluczowych komponentów:
- Metodologia przetwarzania danych: Struktura zarządzania i analizy danych energetycznych z budynków wielorodzinnych w celu usprawnienia procesu decyzyjnego.
- Marketing i komunikacja: Podnoszenie świadomości i angażowanie właścicieli nieruchomości do skorzystania z usług OSS.
- Przewodnik tworzenia forów współpracy: Narzędzie wspierające powstawanie platform wspierających dialog między mieszkańcami, ekspertami i władzami miejskimi.
- Wsparcie techniczne: Moduł zapewnia wsparcie przy tworzeniu OSS w poszczególnych regionach.
Budowanie długoterminowego zaangażowania grup docelowych
Kluczowym celem projektu RenoWave jest budowanie silnych, trwałych relacji z grupami docelowymi – właścicielami nieruchomości, spółdzielniami, wspólnotami mieszkaniowymi, zarządcami nieruchomości oraz lokalnymi władzami. Model OSS projektowany jest tak, aby odpowiadać na zmieniające się potrzeby interesariuszy, oferując im wsparcie na różnych etapach procesu modernizacji budynków. Poprzez rozwiązywanie zarówno technicznych, jak i finansowych wyzwań, punkty kompleksowej obsługi inwestora (OSS) sprawią, że modernizacje poprawiające efektywność energetyczną będą bardziej dostępne i mniej obciążające dla właścicieli tych nieruchomości.
Podczas spotkania w Finlandii partnerzy projektu omówili dalszy rozwój modelu OSS i strategie promowania usług One-Stop-Shop w swoich krajach. Partnerstwo w ramach projektu RenoWave jest kontynuowane, a spotkanie w Lappeenranta podkreśliło znaczenie współpracy w osiąganiu celów projektu. Współpracując, partnerzy projektu dążą do ustanowienia zrównoważonego i skalowalnego modelu energooszczędnych modernizacji budynków, który może zostać przyjęty w całym regionie Morza Bałtyckiego.
Więcej informacji na temat projektu RenoWave: