Fundusz Modernizacji przeznacza 2,4 mld euro na przyspieszenie zielonych przemian w 7 krajach
Fundusz Modernizacyjny udostępni siedmiu krajom 2,4 mld euro, aby pomóc im w modernizacji systemów energetycznych, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych w energetyce, przemyśle i transporcie oraz aby wesprzeć je w realizacji celów klimatycznych i energetycznych na rok 2030.
Pieniądze trafią do: Rumunii, Czech, Polski, Litwy, Węgier, Słowacji i Chorwacji. Polska ma otrzymać z tej puli 244,2 mln euro
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział:
Fundusz modernizacyjny to europejska solidarność w praktyce. Dzięki dochodom z systemu handlu uprawnieniami do emisji przynosi on konkretne rezultaty w terenie, pomagając państwom będącym beneficjentami ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach i osiągnąć neutralność klimatyczną. Ponadto ten duży zastrzyk finansowy ma zostać wykorzystany do uruchomienia projektów, które pomogą przyspieszyć naszą transformację energetyczną w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Ambroise Fayolle powiedział:
Wspierając państwa UE, które najbardziej odczuwają skutki transformacji energetycznej Fundusz modernizacyjny pomaga w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. W ostatnim cyklu wypłat z funduszu udostępniono 2,4 mld euro by wesprzeć 45 propozycji inwestycji, dzięki którym państwa będące beneficjentami będą mogły zmodernizować swoje systemy energetyczne i poprawić efektywność energetyczną. EBI, jako unijny bank klimatyczny, z przyjemnością współpracuje z Komisją Europejską i państwami członkowskimi nad wdrożeniem funduszu modernizacyjnego, który jest kluczowym narzędziem przyspieszenia transformacji UE w kierunku czystej energii i wspierania realizacji niedawno opublikowanej strategii RePowerEU.
Wsparcie zostanie udzielone dla 45 projektów inwestycji w obszarze wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, modernizacji sieci energetycznych i efektywności energetycznej w sektorze energetycznym, przemyśle, budynkach i transporcie, oraz w obszarze zastąpienia wytwarzania energii elektrycznej z węgla paliwem o niższej intensywności emisji dwutlenku węgla.
W Polsce pieniądze mają zostać przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii w przemyśle.
Fundusz modernizacyjny finansowany jest z dochodów z aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Uzupełnia inne europejskie instrumenty finansowania, takie jak polityka spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jego celem jest wspieranie dziesięciu państw UE o niższych dochodach w ich transformacji w kierunku neutralności klimatycznej poprzez modernizowanie ich sektora energetycznego i szerszych systemów energetycznych, zwiększenie efektywności energetycznej i ułatwienie sprawiedliwej transformacji. Państwa członkowskie będące beneficjentami to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja.
Źródło: ec.europa.eu
Grafika: Canva