Czy sprawiedliwa transformacja rzeczywiście jest sprawiedliwa?
Polska Zielona Sieć i Bankwatch Network prezentuje podsumowanie prac nad Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji dla polskich regionów węglowych oraz ich krótką analizę.
Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji ma być kluczowym narzędziem i bezpiecznikiem zapewniającym, że przejście na gospodarkę neutralną klimatycznie odbędzie się w sprawiedliwy sposób, nie pozostawiając nikogo w tyle. Jego fundamentem jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać regiony węglowe w transformacji oraz łagodzić jej skutki społeczno-gospodarcze. Jest on wdrażany zgodnie z ramami polityki spójności, która jest główną polityką UE, mającą na celu zmniejszenie nierówności ekonomicznych między regionami.
Kraje europejskie, w tym Polska, które chcą skorzystać z tych środków w swoich regionach węglowych, były zobowiązane do przygotowania Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST). Obecnie Plany te zostały przesłane do Komisji Europejskiej do dalszych negocjacji.
Polska Zielona Sieć i Bankwatch Network przygląda się polskim Planom m.in. pod kątem procesu partycypacji społecznej, zadeklarowanych dat zamknięcia kopalń, wyznaczonych celów redukcji emisji oraz rodzajów planowanych działań i inwestycji.
Raport można pobrać ze strony sprawiedliwa-transformacja.pl
źródło: Sprawiedliwa Transformacja