CombinES
Projekt realizowany był w latach 2012-2014 ze środków ERDF w ramach CEP (Programu dla Europy Środkowej).
Celem Projektu CombinES było rozpowszechnienie w Polsce i w pięciu innych krajach praktycznego łączenia usług energetycznych z mechanizmami ich wsparcia finansowego. Oznacza to, że można łączyć działania energooszczędne w obiektach użyteczności publicznej, należących do gmin, na przykład z przedsięwzięciami realizowanymi przez podmioty prywatne, dla obopólnej korzyści. Jest to metoda coraz bardzie rozpowszechniona w UE, jednak w Polsce często próby jej zastosowania napotykają na liczne rodzaje oporu i utrudnienia. Program CombinES pomagał połączyć przedsięwzięcia tego rodzaju z funduszami unijnymi, jako starterem i dźwignią ułatwiającą finansowanie.
Z punktu widzenia korzyści będących w zamierzeniach projektu, wymierne efekty polegają na oszczędności energii na przykład przy oświetleniu ulic i placów, co przekłada się na zmniejszenie zużycia węgla w elektrowniach, czyli również na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Inwestycje oszczędnościowe mogą być realizowane przez firmy prywatne, a ich zyski wyliczane na podstawie kosztów energii zaoszczędzonych przez gminę. Rozpowszechnianie takiej metody jest trudnym zadaniem w Polsce, ze względu na zupełny brak tradycji w tym względzie i na ogół nieufne podejście władz lokalnych, jednak są one warte rozpowszechniania, z uwagi na istotne korzyści dla wszystkich stron danego projektu.
Pomimo powszechnych oporów wobec przedsięwzięć publiczno-prywatnych, FEWE udało się wdrożyć parę dobrych projektów. Szczególnie korzystnie prezentuje się projekt modernizacji oświetlenia ulic w gminie Radzionków na Śląsku. Wszystko dzięki przychylnej i otwartej postawie tamtejszego burmistrza. Jak dotąd jest to wzorcowy projekt zrealizowany w ramach CombinES.
Obszerniejsze informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej i w materiałach poglądowych Projektu CombinES.
Dokumenty projektowe:
- Poradnik „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków. Łączenie umów o efekt energetyczny z systemami wsparcia”.
- Best practice examples comprehensive renovation of buildings
- Policy recommendations & conclusions of the new subsidy programme model
- Comprehensive renovation of buildings: Combining EPC with subsidies
- Overview of the EPC potential and market
- Overview of the existing subsidy schemes & subsidised EPC projects
- Combining subsidy schemes with the EPC
Kierownik projektu: Jan Twardowski, j.twardowski@fewe.pl, tel. +48 32 203 51 14