Client Earth – Analiza prawna rządowych propozycji dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych
Choć jeszcze w 2004 r. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) wskazywała, że Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które nie posiada norm jakościowych dla paliw stałych i że takie normy powinny zostać pilnie wprowadzone, w kraju w dalszym ciągu nie obowiązują żadne wymagania jakościowe dla paliw stałych. Do obrotu detalicznego mogą być legalnie wprowadzane tzw. odpady węglowe (np. muły węglowe) lub węgiel brunatny, czyli paliwa zupełnie nieprzystosowane do stosowania w instalacjach (kotłach) w sektorze komunalno-bytowym. Stosowanie najgorszej jakości paliw w sektorze komunalno-bytowym odpowiada za znaczną część emisji do powietrza szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5, a także rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren. W rezultacie, jakość powietrza w kraju konsekwentnie należy do najgorszych w Europie.
W dniu 17 stycznia 2017 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) przedstawił 17 rekomendacji w sprawie działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza. W ocenie KERM jednym z najpilniejszych działań powinno być właśnie wydanie rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, które powinno zostać przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale 2017 r., po wcześniejszym wprowadzeniu odpowiednich zmian do ustawy paliwowej.
Analiza prawna Client Earth poddaje ocenie, czy proponowane zmiany są adekwatne w stosunku do tak zdefiniowanego celu regulacji, a także zawiera propozycje odpowiednich zmian legislacyjnych w ustawie paliwowej.
źródło: Najgorsze paliwa stałe w obrocie. Analiza prawna rządowych propozycji dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych, Client Earth, 10 luty 2017 r.