
ALLIES
Projekt realizowany jest w Niemczech, w Polsce i na Węgrzech.
ALLIES ma na celu powołanie podmiotów gospodarczych, zajmujących się efektywnością energetyczną, w celu stymulowania inwestycji na poziomie lokalnym, opartych zarówno o podmioty rynkowe, jak i obywatelskie. Poprzez odpowiednie inwestycje, realizowane w projekcie, oczekuje się, uruchomienia mechanizmów wsparcia dla zrównoważenia gospodarki na szczeblu lokalnym i zwiększania możliwości zatrudnienia. Działania te powinny zachęcić lokalne władze i podmioty gospodarcze, do kontynuowania wysiłków w celu rozpowszechniania działań proefektywnościowych po zakończeniu projektu.
Projekt ALLIES ma na celu zwiększenie liczby inwestycji w opłacalne przedsięwzięcia energoefektywnościowe, poprzez współpracę z lokalnymi podmiotami biznesowymi oraz beneficjentami. Inwestycje te wygenerują stałe przychody i wyposażą mieszkańców w narzędzia umożliwiające im bezpośredni udział w lokalnej gospodarce i działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju przy poszanowaniu środowiska naturalnego.
Oczekuje się następujących rezultatów:
- Biała Księga dotycząca zakładania lokalnych podmiotów finansujących działania związane z efektywnością energetyczną.
- Narzędzia dopasowane do realiów lokalnych i plany wdrażania, takie jak lokalne programy mające na celu powołanie miejscowych podmiotów finansujących (LFEEE) lub przynajmniej adaptacje jednej z istniejących instytucji, o profilu zgodnym z celem projektu ALLIES.
ALLIES bazuje na doświadczeniach projektu Regional Energy Efficiency Cooperatives – REEG. Koncepcja projektu została sprawdzona w 3 niemieckich miastach i okręgach. Istotnym komponentem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie zasadności biznesowej projektów efektywnościowych, które przynoszą konkretne korzyści na szczeblu lokalnym, poprzez edukację i bezpośrednią wymianę doświadczeń. Dzięki aktywizacji w zakresie transferu innowacyjnych technologii i modeli finansowych ALLIES oferuje korzyści wszystkim stronom projektu, poprzez powoływanie lokalnych podmiotów finansujących przedsięwzięcia energoefektywnościowe (LFEEE). Podmioty o charakterze spółdzielczym, takie jak niemiecki REEG mogą stanowić jeden z przykładów.
Koncepcja projektu w Polsce:
Szczegóły niemieckich rozwiązań dostępne są na stronie partnera B.A.U.M. Consult GmbH.
Okres realizacji projektu: 1 stycznia 2018 r. do 29 lutego 2020 r.
Finansowanie: European Climate Initiative (EUKI).
Grupa docelowa: interesariusze na poziomie lokalnym – samorządy lokalne i regionalne, stowarzyszenia biznesowe, izby handlowe, banki i inwestorzy indywidualni, wytwórcy urządzeń i dostawcy usług, instytucje publiczne i prywatne, takie jak szkoły, organizacje społeczne i konsumenckie.
Organizacja wdrażająca: Bundesdeutscher Arbeitskreis für Umweltbewusstes Management e.V. (B.A.U.M.e.V.)
Partnerzy wdrażający:
- KÖVET Association for Sustainable Economies;
- Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE);
- The International Network for Environmental Management (INEM e. V.);
- B.A.U.M. Consult GmbH.
EUKI – instrument projektowy finansowany przez German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety (BMU).
Zapraszamy na stronę internetową projektu www.allies-project.eu.
Kierownik projektu: Szymon Liszka, s.liszka(at)fewe.pl, tel. +48 603 621 333