3 grudnia obchodzony jest Dzień świadomości o ubóstwie energetycznym
W 2018 roku ubóstwo energetyczne dotykało około 1,3 miliona domów w Polsce (IBS, 2018). Wielu Polakom będzie trudno utrzymać ciepło w domu tej zimy. Gospodarka oraz społeczeństwo cały czas odczuwają skutki pandemii koronawirusa. Do tego dochodzi wysoka inflacja, rosnące ceny podstawowych produktów, ale co najważniejsze drastycznie wzrastające koszty energii – ciepła, prądu, gazu, benzyny. Należy się więc spodziewać, że poziom ubóstwa energetycznego wzrośnie w stosunku do 2018 roku.
Czym jest ubóstwo energetyczne?
Ubóstwo energetyczne to nie to samo co ubóstwo ekonomiczne. Mówimy o nim wtedy, gdy dane gospodarstwo:
- Ma niskie dochody
- Ponosi wysokie koszty energii
- Mieści się w budynku o niskiej efektywności energetycznej (słaba izolacja, nieefektywne ogrzewanie, zła wentylacja).
To wszystko sprawia, że mieszkańcy takich domów mają problemy z utrzymaniem właściwej, komfortowej temperatury, nie stać ich na zapewnienie podstawowych potrzeb energetycznych, takich jak ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody czy korzystanie z niezbędnych urządzeń AGD. Bardzo często osoby dotknięte ubóstwem energetycznym muszą wybierać pomiędzy zakupem żywności, płaceniem czynszu a włączeniem ogrzewania. Problemy finansowe oraz zły stan budynku przyczyniają się też do problemów zdrowotnych.
Dzień świadomości o ubóstwie energetycznym
3 grudnia obchodzony jest Dzień świadomości o ubóstwie energetycznym. Wydarzenie to jest organizowane przez National Energy Action (NEA) i ma na celu wskazanie istnienia problemu oraz podkreślenie, jakie wsparcie jest potrzebne, aby pomóc ludziom zachować ciepło, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie tej zimy. NEA udostępnia również szereg zasobów i informacji, w tym szczegóły dotyczące realnej pomocy czy zapewnienia wsparcia.
Co mogę zrobić, aby utrzymać ciepło w moim domu?
Zdajemy sobie sprawę, że osoby dotknięte ubóstwem energetycznym bardzo często nie mają środków finansowych na podjęcie działań inwestycyjnych. Istnieją jednak skuteczne i opłacalne metody oszczędzania energii w codziennym życiu. Jeżeli zaoszczędzimy energię, która do tej pory była marnowana, przełoży się to na pieniądze realnie zaoszczędzone w budżecie domowym.
Na naszym portalu Topten-HACKS ukazuje się cykl artykułów zawierających porady pomagające w oszczędzaniu energii, również bez dużych nakładów finansowych:
Jeżeli istnieje taka możliwość, możesz rozważyć wprowadzenie zmian w swoim obecnym systemie grzewczym. Wypróbuj nasz kalkulator online, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Kiedy już uzyskasz odpowiedzi, możesz sprawdzić najbardziej energooszczędne produkty na naszej stronie Topten-HACKS.
Istnieje możliwość skorzystania z dedykowanych programów wsparcia mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku czy wymianę nieefektywnego energetycznie źródła ciepła. Osoby o niskim dochodzie mogą liczyć na wyższy poziom dotacji. Więcej informacji na stronie poszczególnych programów:
- Program Czyste Powietrze
- Program Stop Smog
- Ulga termomodernizacyjna
Polecamy
- Ubóstwo energetyczne w transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Warszawa 2021